Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás, Despre noi, О нас

 

Clubul de Integrare al Prieteniei Moldo-Cehe "Zimbru Olymp"

 moldova-flag.jpg

 
Deviza
 
Аspirația de a învinge - este ceea, ce ne unește!
 
 
Scopul
 

De a uni şi a integra 10 000 cetaţeni Republicii Moldova, care locuesc în Republica Cehă prin:

 

1. Activități educaționale:
a)    reuniuni tematice
b)    conferințe
c)    întâlniri
d)    schimburi de experiență

 

2. Activități culturale:
a)    sărbători naționale
b)    festivaluri
c)    concerte

 

3. Activități sportive:
a)    secţie de fotbal  
b)    secţia de şah
c)    secţia de tenis de masa

 

Dar, de asemenea, şi dintre toţi cei dispusi, cărora le este aproape parteneriatul şi înţalegerea în baza sportului, iniţiativelor culturale şi activități educaționale indiferent de naţionalitate, credinţa împărtăşită, conştiinţa politică, statutul social, vîrstă, sex şi forma fizică actuală.

 

 
Istorie
 
Activitatea noastră îşi ia începutul în anul 2009, cînd pentru prima oară am depus cererea de a participa la un astfel de turneu prestigios, ca turneul oficial de mini-fotbal al Diasporelor Naţionale în Praga. La acest turneu, cu o bogată istorie, care şi-a marcat al 11-lea start,echipa noastră de moldoveni a luat locul al 5-lea din 25 de echipe participante. Despre acest eveniment de asemenea a fost scris pe portalul central de fotbal moldovenesc.
 
In anul 2012 echipa noastră a luat locul al 3-lea în acest turneu prestigios! Şi despre acest eveniment de asemenea a fost scris pe portalul central de fotbal moldovenesc.
 
A urmat o perioadă de succes al meciurilor şi turneelor amicali, în care echipa noastră acumulează experienţă nouă, noi jucători, trofeie şi fani. În cumul cu aceste rezultate demne a fost realizată o anumită lucrare, care ne-a adus posibilitatea de a interesa sponsori şi parteneri, datorită cărora noi am cumpărat pentru întreaga echipă mingi, şi seturi de formă de firmă Nike şi cu mîndrie am tipărit pe maiouri "Moldova".
 
În toamna anului 2010 echipa noastră, prin voturile jucătorilor, a primit denumirea de "Zimbru Olymp".
 
Este de remarcat faptul, că deacum la inceputul iernii 2010, eschipa noastră, sub denumirea mîndră de "Zimbru Olymp", a participat la primul turneu oficial, unde dintre 24 de echipe participante Zimbrii au ocupat al 5-lea loc, iar golchiperul nostru a primit premiul al "Celui mai bun portar"!
 
Data de 22.02.2011 este data oficială a întemeierii Organizaţiei Obşteşti - Clubului Sportiv al Prieteniei Moldo-Cehe "Zimbru Olymp" o.s.
 
Fară reţinere a apărut şi prima secţie – de fotbal şi deacum în februarie a acelueaşi an a depus oficial cererea la Federaţia de Mini-fotbal din Praga (PSMF), pentru a participa la liga regională de mini-fotbal din Praga "Hanspaulka League", care este foarte populară, cu o istorie de 40 de ani, subîmpărţită în 8 lige, la care la momentul actual participă aproximativ 800 de echipe. Acum "Zimbru Olymp" este una dintre aceste echipe şi intensiv urcă pe Olimpul acestei competiţii prestigioase!
 
În sezonul de debut al său, Zimbrii Olimpice cu facilitate au cîştigat liga a 8-a şi au trecut într-a 7-a, pe care iarăşi au cîştigat-o şi au trecut într-a 6, pe care iarăşi au cîştigat-o ... În sezonul actual se vor lupta pentru cîştig în liga a 3-a! Succese Zimbrilor!
 
Înafară de participarea directă la luptele sportive, clubul nostru este şi organizator al unui turneu personal de mini-fotbal, printre echipele amatoare, sub denumirea de "Zubří Trofej" (Trofeiul Zimbrului). Acest turneu şi-a luat startul în 2011 şi comentariile la acest turneu au fost doar pozitive.
 
În anul 2013 au fost deschise secţia de şah şi secţia tenis de masa. De pe data 22.01.2016 suntem oficial - Clubul de Integrare al prieteniei Moldo-Cehe "Zimbru Olymp" z.s.  care susţine diviza noastră – de a uni şi apropia oamenii prin intermediul sportului, culturei şi activități educaționale.
 
 

  

Интеграционный клуб чешско-молдавской дружбы "Зимбру Олимп"

 russia-flag.jpg

 
Девиз
 
Стремление к победе - то, что нас объединяет!
 
 
Цель
  
"Зимбру Олимп" ставит перед собой цель объединения, сближения и интегрирования посредством спорта, культуры и просветительных мероприятий 10 000-ной молдавской диаспоры проживающей в Чешской Pеспублике с гражданами ЧР и остальными народами проживающими в ЧР - мы открыты для всех, кому небезразличны интеграция и дружба на основе спорта, культуры и просвещения.
 
 
История
 
Начало нашей деятельности берёт свой старт в 2009 году, когда впервые официально была подана заявка на участие в очень престижном турнире по мини футболу Национальных Диаспор в Праге, который с 1998 года организует Сенат Парламента Чешской Республики совместно с Ассоциацией Армейских Клубов UNIASK o.s.. На этом турнире с богатой историей наша команда Молдаван заняла почётное 5 место из 25 команд участниц. Об этом событии писалось и на центральном футбольном портале Молдовы
 
С этого года мы являются постоянными участниками этого престижного международного спортивного мероприятия. В 2012 году наша команда завоевала достойное 3 место! И об этом событии писалось и на центральном футбольном портале Молдовы.
 
Последовал успешный период товарищеских матчей и турниров, в которых наша команда приобретала новый опыт, игроков, трофеи, поклонников. В совокупности с этими достойными результатами была проведена определённая менеджерская работа, которая нам принесла возможность заинтересовывать спонсоров и партнёров, благодаря которым мы смогли приобрести мячи и комплекты формы для всей команды.
 
Осенью 2010 года, наша команда получила название - "Зимбру Олимп"! Зимбру по-молдавски значит Зубр.
 
Стоит отметить, что свой первый официальный турнир под гордым названием "Зимбру Олимп" наша команда сыграла уже вначале зимы 12.12.2010, где среди 24 команд участниц Зубры Олимпийцы заняли 5 место, а наш голкипер получил приз Лучшего вратаря турнира!
 
Дата 22 февраля 2011 года является официальной датой возникновения Общественной Организации - Спортивный Клуб Чешско-Молдавской Дружбы "Zimbru Olymp" o.s.
 
07.02.2011 возник первый отдел - футбольный. И в этом же месяце мы официально подали заявление в Пражскую Федерацию Мини-Футбола для участия в очень популярной Пражской мини-футбольной лиге „Hanspaulka League“, насчитывающей более чем 40-летнюю историю, делящуюся на 8 лиг, в которой перманентно участвует около 800 команд! Теперь "Зимбру Олимп" является одной из них, и уверенно взбирается на Олимп этого престижного чемпионата! В своём дебютном сезоне Зубры Олимпийцы сходу выиграли 8 лигу и поступили в 7! На данный момент "Зимбру Олимп" играет уже в 3 лиге и не собирается останавливаться на достигнутом. Так держать, Зубры Олимпийцы!
 
Кроме прямого участия в спортивных баталиях, наш спортивный клуб является организатором собственного турнира по мини футболу среди любительских команд под названием ZUBŘÍ TROFEJ (ЗУБРОВЫЙ ТРОФЕЙ). Свой старт турнир взял в 2011 году и отзывы о турнире являются сплошь положительными.
 
Со временем были открыты отделы по Шахматам и Настольному теннису. От 22 января 2016 были расширены виды нашей деятельности, которые вышли за рамки спорта. Теперь у нашей организации три отдела: СПОРТ, КУЛЬТУРА и ПРОСВЕЩЕНИЕ, которые должны помогать главной цели - ИНТЕГРАЦИИ посредством спортивных, культурных и просветительных мероприятий. Официальное название с этой даты - Интеграционный Клуб Чешско-Молдавской Дружбы "Zimbru Olymp" z.s.
 
 
 
 

 

Integrační Klub Česko-Moldavského Přátelství "Zimbru Olymp"

 czech_republic_czech_flag.png

 

Poslání

 

Touha po vítězství - je to, co nás spojuje!

 

 

Cíl

 

Sblížovat a integrovat prostřednictvím sportu, kultury a osvětové činnosti 10 000 národnostní menšinu Moldavanů žijící v ČR s občany ČR a jinými národnostmi žijících v ČR - jsme otevřeny pro všichni občané, kteří mají zájem o sport, tělesní a duševní zdatnost a sjednocení prostřednictvím sportu, kultury a osvětové činnosti.

 

 

Historie

 

Počátek naší činnosti bere svůj start v roce 2009, ve kterém jsme se poprvě organizovaně sešli a přihlásili se na velmi prestižní fotbalový Turnaj Národnostních Menšin v Praze o pohár místopředsedy Senátu Parlamentu ČR. Na tomto turnaje, který slavil své bohaté 11 výročí, náš tým Moldavanů obsadil slušné 5 místo mezi 25 zúčastněnými týmy. O této události se psalo i na centrálním fotbalovém portalu Moldavska.  

 

Od tohoto ročníku jsme pravidelnými účastníky tohoto prestižního sportovního klání. V roce 2012 naš tým obsadil krásné 3 místo! I o této události se psalo na centrálním fotbalovém portalu Moldavska.

 

Následovala uspěšná perioda přátelských zápasů a turnajů, ve kterých jsme získávali nové zkušenosti, hráče, trofeje a fanoušky. Na podzim 2010 náš tým dostal jméno - Zimbru Olymp! Zimbru v moldavštině znamena Zubr.

 


Taky můžeme podotknout účast na prestižním zimním turnaje "Jumbo Cup" od 12.12.2010, kde při 24 zúčastněných týmech jsme obsadili 5 místo, a naš brankář byl vyhlášen nejlepším brakářem turnaje!

 


22 února 2011 je oficiálním datem vzniku občanského sdružení Sportovní Klub Česko-Moldavského Přátelství "Zimbru Olymp" o.s. Neprodleně vznikl první oddíl – fotbalový. A uz v zimě 2011 jsme se oficiálně přihlásili na Pražský Svaz Malého Fotbalu pro účast v celoročné Pražské lize mini-fotbalu "Hanspaulka League", kde Zimbru Olymp absolvoval velice úspěšnou sezonu – vyhrál svou skupinu v 8 lize, ihned postoupil výš do 7 ligy! Momentálně Zimbru Olymp hraje ve 4 lize. Vynikající úspěch! Jen tak dál, Zubří, k mistrovskému titulu v 1. lize! 

 

V průběhu pár let se nám podařilo vybudovat způsobilý a soudržný kolektiv, který umí se postavit tím největším výzvám. Momentálně disponujeme velmi kvalitními hráči, kteří mají profesionální zkušenosti, a některé z nich byli zahrání i v mládežnických národních týmech Moldavska. Taky za námi stojí dobrá fanouškovská základna. Lidé chodí k nám na zápasy, na akce a navštěvují naše webové stránky – celková návštěvnost stránek je přes 300000!

 


Kromě samotné účasti ve sportovních kláních náš klub je taky organizátorem vlastních sportovních, kulturních a osvětových akcí. Jednou z ních, například, je fotbalový turnaj v malé kopané pod názvem ZUBŘÍ TOFEJ. Turnaj byl zdárně zahájen v roce 2011 a ohlasy z turnaje jsou jen pozitivní.

 

V roce 2013 byli založeni další oddíly: Šachy a Stolní tenis, kde naši Zubři taky se dobře ukazují.

 

Od ledna 2016 jsme oficiálně - Integrační Klub Česko-Moldavského Přátelství "Zimbru Olymp" z.s. ve kterém funguji další dva oddíly: kulturní a osvětový, které taky napomůžou rozšiřovat základnu naší organizace a budou přispívat k integraci, sbližování, mezinárodním kontaktům, podpoře přátelství, zvýšení tělesné a duševní zdatnosti, sportovní, kulturní a osvětové soudružnosti pro všechny!